Област на знанието: Наука

 

Сигнатура: 30794

Митков, Атанас. Теория на експеримента, 2010

 

Анотация: Настоящото учебно пособие е от поредицата Библиотека на докторанта, издаването на която е част от работния план на два проекта за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по програмата BG051PO001/07/3.3-02 Подкрепа за развитието на докторанти, постдокторанти, специализанти и млади учени, координирана от Дирекция Структурни фондове и международни образователни програми на Министерство на образованието, младежта и науката. Книгата е предназначена основно за магистри, които са в третата степен на висшето си образование докторантурата. Тя може да се използва от научни работници и студенти от магистърските курсове при изучаване на обекти и явления от различни области чрез опити и наблюдения.

Серия: Библиотека на докторанта

Предметни рубрики: наука - научни методи - експеримент

Пълен текст: http://ecet.ecs.uni-ruse.bg/else/subjects/_index.php?cid=2330232123610761

 

Област на знанието: Образование

 

 

Сигнатура: 30797

 

The 36-th International Session of Scientific Communications the Scientific Papers of the Faculty of Animal Science, Bucharest, 2007, 2007

 

Предметни рубрики: животновъдни науки - научни форумидоклади ; животновъдство - образование, висше - Румъния

 

 

 

 

 

Сигнатура: 30826

 Пет години КИА : Юбилейна национална научна конференция на тема Висше образование, личностна реализация и обществен просперитет, Пловдив, 7 ноември 2008, 2009

Предметни рубрики: образование, висше - конференции, научни ; КИА - Колеж по икономика и администрация

 

 

Област на знанието: Статистика

 

 

Сигнатура: 311.31/Ч Н 333/II 3339

 

 Национален статистически институт. Статистически годишник 2010, 2011

 

Анотация: В изданието е публикувана актуална статистическа информация за демографското, икономическото и социалното развитие на страната за периода 2003-2009 г. 

 

Предметни рубрики: България – статистика - годишници

 

 

 

 

Сигнатура: 311.31/Ч Н 333/30824

 Национален статистически институт. Статистически справочник 2011, 2011

Анотация: Съдържа статистически данни за периода 2006-2010 г. 

Предметни рубрики: България – статистика - справочници

 

Област на знанието: Млечна промишленост 

 

 

Сигнатура: 637.1(075.8)/Ч Р 977/30795

 Христев, ХристоРъководство за упражнения по мляко и млечни продукти, 2011

Анотация: Настоящото ръководство е съобразено с основните методични единици, залегнали в учебните планове и програми на студентите от специалностите на Аграрния факултет при Тракийски университет.  Разгледани са въпроси, свързани с основните методи за изследване на мляко и млечни продукти, начините за откриване на фалшификации на суровото мляко и неговото окачествяване. Описани са също и основни анализи на млечни продукти, свързани с окачествяването им, както и такива, извършвани по време на технологичния процес. Ръководството може да бъде ценно помагало и за всички, които работят в областта на млекопроизводството и млекопреработването.

Предметни рубрики: мляко ; млечни продукти ; млекарство - ръководства

 

Област на знанието: Животновъдство 

 

 

Сигнатура: 30804

Христев, Христо Естествена устойчивост при животните, 2007

Анотация: В монографията се разглеждат някои от хуморалните и клетъчни елементи на естествената(физиологична, неспецифична) устойчивост у животните като: лизоцим, пропердин, комплемент, трансферин, C-реактивен белтък, интерферон, цитокини, лактоферин, инхибитори, фагоцитоза и ролята на лимфоцитите, моноцитите, базофилите и еозинофилите в клетъчната реакция на организма, както и бариерните функции на кожата и лигавиците, лимфните възли и лимфната система. Всички те се проследяват и анализират в зависимост от възрастовите, видовите и порадни различия и най-вече, в зависимост от промените на факторите на производствената среда. Представени са и някои от методите за тяхното изследване, които не изискват специално оборудване и подготовка, могат да се извършат във всяка лаборатория и са със сравнително добра възпроизводимост.

Предметни рубрики: животни, селскостопански : физиология ; естествена устойчивост ; физиологична реактивност

 

 

 

Сигнатура: 30797

The 36-th International Session of Scientific Communications the Scientific Papers of the Faculty of Animal Science, Bucharest, 2007, 2007

Предметни рубрики: животновъдни науки - научни форумидоклади ; животновъдство - образование, висше - Румъния

 

 

 

Сигнатура: 65.012:636(075.8)/Ч К 866/30806

 Костадинова, Надка Стефанова. Икономика и управление на животновъдството, 2011

Анотация:

Предметни рубрики: животновъдство – икономика - учебници

 

 

 

Сигнатура: 636.4(075.8)/Ч С 784/30798

 Стойков, Алекси и др. Свиневъдство, 2010

Анотация: Учебникът Свиневъдство е написан в съответствие с учебните програми за студентите от специалност Животновъдство на Аграрния университет в Пловдив и специалност Зооинженерство на Тракийски университет в Стара Загора. Разгледани са, в съответствие със съвременните научни достижения и най-добрите производствени практики, методи на развъждане, хранене и технологии на отглеждане на свинете, организация и управление на производството, профилактика на основните заболявания и др. Темите за произхода, поведението и наследствените признаци от дивите свине ще допринесат за организирането на високоефективно, конвенционално, устойчиво и биологично производство на свинско месо у  нас.

Предметни рубрики: свиневъдство - учебници

 

 

 

Сигнатура: 30822

Желязкова, Иванка. Хранене на медоносните пчели, 2005

Анотация:. Настоящата книга е предназначена за хора, занимаващи се или желаещи да се занимават с челарство. В нея са засегнати най-основните елементи, касаещи храненето на пчелите: органи за хранене и храносмилане; особености в процесите храносмилане и обмяна на веществата, които трябва да присъстват в храната на пчелите и възможности за заместването им при необходимост; видове подхранвания на пчелните семейства.

Предметни рубрики: медоносна пчела – хранене ; пчеларство

 

 

 

Сигнатура: 30817

 Отглеждане на зайци за месо : Развъждане. Хранене Технологии. Болести, 2009

Анотация: Съдържанието на предлаганата книга покрива основните направления в зайцевъдството за производство на месо - развъждане, технологиия на отглеждане, хранене, фуражознание и здравеопазване. Книгата съдържа богата информация, важна за работата както в големите, така и вмалките ферми екстензивни методи на отглеждане. Книгата е с практическа насоченост и е предназначена за фермери и специалисти, които работят в зайцевъдния сектор. Написана е на достъпен за широк кръг читатели език, независимо от равнището на предварителната им подготовка. Надяваме се тя да служи като източник на съвременна информация в областта на зайцевъдството и за студентите от аграрната област и ветеринарната медицина. (Б. Маринов)

Предметни рубрики: зайци – отглеждане ; животни за месо ; зайцевъдство

 

 

 

Сигнатура: 30816

 Бойковски, Стефан и др. Кавказка тънкорунна порода овце в България, 2003

Анотация:. Авторите разглеждат първия осъществен внос на овце от Кавказка тънкорунна порода у нас, тяхното развъждане и по-нататъшни усъвършенстване чрез умело използване на някои генетични и негенетични фактори върху основните им продуктивни признаци.

Предметни рубрики: овце – породи - Кавказка порода – България ; породи, тънкорунни ; овцевъдство

 

 

 

Сигнатура: 30815

 Бойковски, Стефан Георгиев. Инбридингът при овцете, 2003

Анотация:. В книгата е обобщен и систематизиран огромен експериментален материал. Книгата  е предназначена за широк кръг научни работници и специалисти, имащи отношение към проблемите на инбридинга.

Предметни рубрики: овце – селекция - инбридинг

 

 

 

Сигнатура: 30812

 Сланев, Стойчо. Соматотропинът в животновъдството, 2006

Анотация: Проуването на механизмите при използване на хранителните вещества о т селскостопанските животни доведе до получаванена нови продукти, които оказват специфично влиние върху метаболитните процеси в организма. в резултат на тяхното използване се подобрява ефективността на производство (прираст или добив на мляко от единица фураж), подобряване качеството на месото (съотношение месо/мазнини), увеличава се добива на мляко при лактиращи животни и се намалява отделянето на отпадъци в околната среда. Особено песпективен в това отношение се оказа рекомбинантният соматотропен хормон.

Предметни рубрики: животни, селскостопански – физиология ; хормони - хормони на растежа – соматротропин ; животновъдство – биотехнологии ; соматотропен хормон

 

 

 

Сигнатура: II 3337

 Кънчев, Любомир Н. и др. Асистирани репродуктивни технологии в животновъдството, 2010

Анотация: Направихме опит в настоящото издание да изложим основни проблеми на биологията и асистираните репродуктивни биотехнологии при едрите и дребни преживни, а също и при свинете, в светлината на новите постижения. Предоставената богата, съвременна научна литература по третираните проблеми, осигурява възможност на интересуващите си да навлезнат още по-дълбоко в разглежданата тематика. Надяваме се настоящото издание да мотивира студенти и специалисти, работещи в областта на репродукцията при селскостопанските животни, да насочат усилията си в развитието и практическото приложение на асистираните технологии за повишаване плодовитостта и ефикасността от отглеждането на животните. (авторите)

Предметни рубрики: животновъдство – репродукция ; репродуктивни технологии ; репродуктивни технологии, асистирани - ембиотрансфер

 

Област на знанието: Образование 

 

 

Сигнатура: 378/Ч У 632/II 2978

 Университет за национално и световно стопанство. [Деветдесет] 90 години Университет за национално и световно стопанство 1920 - 2010 г., 2010

Анотация: Свободен университет за политически и стопански науки е създаден с министерска заповед 2135 от 5 юли1920 г. На 21 май 1920 г. проф. Стефан Бобчев, фолклорист, славяновед и публицист, и 11 интелектуалци решават да бъде основан университетът. Със закон от 1940 г., обнародван в Държавен вестник, бр. 126/7 юни 1940 г., се трансформира в Държавно висше училище за финансови и административни науки, което през 1947 г. се преобразува във Факултет за стопански и социални науки към Софийския университет Св. Климент Охридски. С Указ 26, обнародван във в. Известия, бр. 10/1 февруари 1952 г., е възстановена самостоятелността на висшето училище под името Висш икономически институт (ВИИ). През 1953 г. с Указ 89, обнародван във в. Известия, бр. 23/20 март 1953 г. се преименува във Висш икономически институт Карл Маркс. На 27 април 1990 г. Академичният съвет решава ВИИ Карл Маркс да се преобразува в Университет за национално и световно стопанство (УНСС), което официално става с Решение на 37-ото Народно събрание от 21 юли 1995 г.

Предметни рубрики: икономика - образование, висше ; университети- годишнини – алманаси

 

Област на знанието: Химия

 

 

Сигнатура: 30800

 Основи на химичния анализ, 2009

Анотация: В монографията са разгледани основните положения и съвременното състояние на методите за химичен анализ, приложението им в редица области, както и някои общовалидни теоретични положения. Настоящото юбилейно издание е посветено на всички преподаватели, учени и аналитици в производствените, клиничните, контролните и други лаборатории, допринесли за развитието на аналитичната химия в България.

Предметни рубрики: химия ; аналитична химия - България

 

Област на знанието: Здравеопазване

 © WHO/NTD 2010. All rights reserved.

 

Сигнатура: II 2788

 Working to overcome the global impact of neglected tropical diseases : First WHO report on neglected tropical diseases, 2010

Анотация: Neglected tropical diseases blight the lives of a billion people worldwide and threaten the health of millions more. These close companions of poverty weaken impoverished populations, frustrate the achievement of health in the Millennium Development Goals and impede global public health outcomes. Wider recognition of the public health significance of neglected tropical diseases and better knowledge of their epidemiology have stimulated necessary changes in public health thinking to approach and achieve control. This report presents evidence to demonstrate that activities undertaken to prevent and control neglected tropical diseases are producing results Ö and that achievements are being recognized.By 2008, preventive chemotherapy had reached more than 670 million people in 75 countries.

Предметни рубрики: тропически болести ; епизоотология ; инфекциозни болести ; Световна здравна организация – доклади

Пълен текст: http://whqlibdoc.who.int/publications/2010/9789241564090_eng.pdf

 

Област на знанието: Ветеринарна медицина

 Atlas of Small Animal Ultrasonography

 

Сигнатура: II 3335

 Atlas of small animal ultrasonography, 2008

Анотация: Veterinary diagnostic ultrasound is a clinical modality that is rapidly growing in popularity. With more and more veterinarians using this technology, an up-to-date atlas guiding practitioners through many of today's most common procedures is a necessary addition to the growing body of literature on veterinary ultrasound. This thoroughly in-depth atlas will be a must-have for all veterinarians using ultrasound imaging as a diagnostic tool in the treatment of small animals.

Предметни рубрики: животни, дребни – ехография – атласи ; ветеринарна медицина – диагностика ; образна диагностика – ултразвукова диагностика

 

 

 

Сигнатура: 30801

 Костадинова, Надка Стефанова. Икономически аспекти на ветеринарномедицинското обслужване в България, САЩ и други страни, 2003

Анотация: Системата на ветеринарномедицинското обслужване е една от най-старите в България - основана е още в първите години от Освобождението от османско владичество. Тейната актуалност и значение на съвременния етап се увеличава по редица причини: динамичния характер на съвременната икономика, определен от движението на хора, на животни и на стоки като факторза разпространение на епизоотии, зоонози и паразитози; последните години се характеризират с активни прояви на европейско ниво по отношение на съвместни ветеринарни мероприятия във връзка с изграждане на защита срещу трансконтиненталните епизоотични опасности; нови проблеми създава развитието на пазарните форми на производство и търговия на животни и животински продукти с участието на голям брой субекти - фермери, сдружения, предприятия за преработка, търговци и др. Ветеринарномедицинските функции най-общо са икономически и неикономически. Икономическите са свързани със създаване на доход и икономически ефект чрез осигуряване на здраве на животните, които са средство за производство на продукция, необходима за изхранване на населението.

Предметни рубрики: ветеринарно дело : икономика ; ветеринарномедицинско обслужване

 

 

 

Сигнатура: 30803

 

 Стоев, Стойчо Димитров. Специална патология и диагностика на болестите срещани основно при преживните животни и конете, 2010

Анотация: В настоящото учебно помагало са описани основните патоморфологични процеси и промени на по-значимите от патологична гледна точка заболявания, срещани основно при преживните животни и конете, които позволяват поставянето на прижизнена и постмортална диагноза. Включени са някои нови нозологични единици, както и редица новости в областта на патологията и диагностиката. Изданието е предназначено основно за студенти по Ветеринарна медицина, но може да бъде успешно използвано и от специалисти патолози, както и от практикуващи ветеринарни лекари.

Предметни рубрики: животни, селскостопански : специална патология ; коне : патоморфология ; животни, преживни : патология : диагностика

 

 

 

Сигнатура: II 3334

 Mental Health and Well-Being in Animals, 2004

Анотация: Mental Health and Well-Being in Animals represents the first authoritative reference compiling the diverse information on Mental Health and Well-Being in Animals takes a descriptive and proscriptive approach to mental health, mixing the scientific research with practical information with clinical applications for veterinary health professionals to use in practice.

Предметни рубрики: животниздравеопазване ; животни – психично здраве

 

 

 

Сигнатура: 30802

 Раданова, Силвия Стефанова. Ветеринарномедицинска ботаника, 2011

Анотация: Учебникът е написан по курс от лекции, водени на студентите по ветеринарна медицина от Ветеринарномедицинския факултет та Тракийски университет - Стара Загора. Подборът и изложението на материала са в съответствие с изискванията на учебната програма. Учебното съдържание е разпределено в три раздела: Растителна цитология; растителна морфология и хистология; Систематика на висшите растения..

Предметни рубрики: ботаника, ветеринарномедицинска – учебници ; растения – систематика ; растения, лечебни ; фитонциди ; ботаника, приложна ; ветеринарна медицина – билколечение ; растения - токсичност

 

 

 

Сигнатура: II 3338

 Николов, Никола Димов. Борелиоза по птиците : Вътреклетъчен паразитизъм, L-forms, дисемирано вътресъдово съсирване на кръвта, автоимунно обусловени болести и синдроми, 2008

Предметни рубрики: птици : инфекциозни болести : борелиоза ; лаймска болест

 

 

 

Сигнатура: 619:617-089.5(075.8)/Ч Д 621/30805

 Динев, Динко и др. Ветеринарна анестезиология, 2009

Анотация: В самостоятелни раздели в учебника са разгледани преданестезиологичното изследване, основните методи за местно обезболяване, групите премедикационни и наркотични средства, методите за обща анестезия, анестезиологичната техника и начините на боравене с нея. Централно място в учебника е отделено на инхалационната анестезия като най-съвременен и широко прилаган метод за обезболяване на домашните животни. Посочени са физиологичните особености и примерни схеми за анестезия при отделните животински видове, вкл. диви животни. Обърнато е внимание и на особеностите на анестезията при рискови пациенти. Разгледани са също въпросите за управлението на наркозата, формите и начините за борба с най-честите усложнения по време на анестезия.

Предметни рубрики: ветеринарна медицинаанестезиология - учебници

 

 

Област на знанието: Икономика 

 

 

Сигнатура: 30801

 Костадинова, Надка Стефанова. Икономически аспекти на ветеринарномедицинското обслужване в България, САЩ и други страни, 2003

Анотация: Системата на ветеринарномедицинското обслужване е една от най-старите в България - основана е още в първите години от Освобождението от османско владичество. Тейната актуалност и значение на съвременния етап се увеличава по редица причини: динамичния характер на съвременната икономика, определен от движението на хора, на животни и на стоки като факторза разпространение на епизоотии, зоонози и паразитози; последните години се характеризират с активни прояви на европейско ниво по отношение на съвместни ветеринарни мероприятия във връзка с изграждане на защита срещу трансконтиненталните епизоотични опасности; нови проблеми създава развитието на пазарните форми на производство и търговия на животни и животински продукти с участието на голям брой субекти - фермери, сдружения, предприятия за преработка, търговци и др. Ветеринарномедицинските функции най-общо са икономически и неикономически. Икономическите са свързани със създаване на доход и икономически ефект чрез осигуряване на здраве на животните, които са средство за производство на продукция, необходима за изхранване на населението.

Предметни рубрики: ветеринарно дело - икономика ; ветеринарномедицинско обслужване

 

 

 

Сигнатура: 65.012:636(075.8)/Ч К 866/30806

 Костадинова, Надка Стефанова. Икономика и управление на животновъдството, 2011

Анотация:

Предметни рубрики: животновъдство – икономика - учебници

 

 

 

Сигнатура: 30793

 Микрорайониране на лозарството в България, 2011

Анотация: Ново начало в микрорайонирането е поставено през 1997 г. с изпълнение на първия етап от Проекта за микрорайониране на лозарския потенциал на страната (финансиран съвместно от МЗГАР, UNDP към ООН, френското Министерство на земеделието и Сдружението на производителите и търговците на вина и спиртни напитки). Проектът приключва с изготвяне на материали за пет пилотни обекта: Перущица, Карлово, Крамолин (Сухиндол) , Драгоево (Велики Преслав) и Славянци. С Проекта по микрорайониране на лозарския потенциал е поставена основната схема за преструктуриране на българското лозарство. Резултатите от Проекта са в тясна зависимост с промените, които се налага да се извършат в българското законодателство. Предвижда се дейностите по микрорайонирането да се институционализират и да се превърнат в задължителна работа, предхождаща взимането на всяко важно решение в лозарството. Вторият етап от проекта може да продължи в следните насоки: прилагане на така разработената схема върху вече проучени площи, определяне и разработване на пилотни обекти в други лозарски райони, предприемане на действия по институционализиране на дейностите по микрорайонирането на лозарския потенциал в България. 

Предметни рубрики: лозарство – микрорайониране – България ; райониране ; регионална икономика

 

 

Област на знанието: Природа. Изучаване и опазване на природата

 

 

Сигнатура: 502.7/Ч Б 453/30814

 Биологичното разнообразие в природен парк Сините камъни : Флора, гъби, растителност и местообитания, 2004

Анотация: Сборникът включва докладите на авторския колектив, проучил флористичното, растително и хабитатно разнообразие в Парка, във връзка с подготовката на План за управление на Природен парк Сините камъни. В него е отразена събраната, обобщена и анализирана информация за биоразнообразието, посочват се факторите с негативно въздействие и се правят препоръки за по-ефективното му опазване.

Предметни рубрики: природни паркове – биоразнообразие - Сините камъни ; флора ; местообитания

 

Област на знанието: Земеделие

 

 

Сигнатура: 30820

 Механизация и напояване при етеричномаслените и лечебните култури : Обзор, 2005

Анотация: В настоящия обзор е разгледана механизацията на производствените процеси и проблемите на поливането при основните етеричномаслени и лечебни култури, най-новите научни изследвания и конструктивни разработки с оглед обосноваването на унифицирани изисквания  към технологиите за отглеждане и материално-техническата база. При разглеждането на отделните машини се акцентира върху изискванията на техниката, като се отчита и обратното - изискванията на биологията на растенията към техниката.

Предметни рубрики: етеричномаслени култури – напояване – механизация - обзори

 

 

 

Сигнатура: 633.8(035)/Ч Н 267/30818

 Наръчник по основните етеричномаслени и лечебни култури, 2005

Анотация: Наръчникът по основните етеричномаслени и лечебни култури е предназначен да помогне с повече и по-конкретна информация земеделските производители, отглеждащи или желаещи да отглеждат тези култури. в наръчника са разгледани основните и проблемните въпроси от агробиологичната характеристика, сортовата структура, агротехниката и преработката на етеричномаслените растения - маслодайна роза, лавандула и лавандин, мента, кориандър, резене, копър, салвия скларея, лайка, маточина и бял риган и на лечебните - валериана, невен, жълт мак, силибум и шипка. Представени са резултатите от проведените през последните няколко години научни опити в Института по разата и етеричномаслените култури. Отразен е и оптита на водещи специалисти и земеделски производители от цялата страна.

Предметни рубрики: етеричномаслени култури – наръчници ; лечебни култури ; растения, етеричномаслени ; растения, лечебни

 

 

 

Сигнатура: 30813

 Атанасова, Мария. Етеричномаслени и лекарствени култури : Съвременни технологии за отглеждане, конкурентоспособност, финансиране, 2004

Анотация:. Необходимостта от отглеждане на етеричномаслени и лекарствени култури актуализира необходимостта от информация за изискванията, особеностите, необходимите условия, технологии, приходи и разходи и други, осигуряващи успешно развитие на стопанствата, които се специализират за производство на етеричномаслени и лекарствени продукти. Книгата е предназначена за стопанската практика, а също и за хора, които изучават различни страни от отглеждането, търговията и практичното използване на етеричномаслените и лекарствени култури.

Предметни рубрики: етеричномаслени култури – отглеждане ; лечебни култури ; растения, етеричномаслени ; растения, лечебни

 

 

 

Сигнатура: 30819

 Михов, Мирослав. Техника и технологии в зеленчукопроизводството, 2011

Анотация: Настоящата книга запознава читателя със земеделската техника за производство на зеленчукови култури в лични и кооперативни ферми, в които основно енергетично средство са тракторите с мощност 25-50 hp (от клас 6 и 9 kN). Първата част има за цел да насочи вниманието върху устройството, подготовката и регулирането на машините за определени технологични операции. Дадени са указания за правилната експлоатация при различни условия на работа и различен профил на почвената повърхност. Във втората част на книгата са описани комплексите от машини за отглеждане на основните зеленчукови култури (домати, пипер, зелен фасул, краставици, зеле и др.). Посочени са варианти на отглеждането и най-подходящи схеми на сеитба и засаждане, отговарящи на биологичните изисквания на културите и възможностите на земеделската техника. Книгата представлява ценно помагало и е предназначена за широк кръг читатели: частни фермери, инженери и специалисти по експлоатация на земеделска техника, агрономи, учащи се в земеделските училища, търговци на земеделска техника и др. (автора)

Предметни рубрики: земеделие – трактори ; зеленчукопроизводство – техника ; технологии ; техника, земеделска

 

 

 

 

Сигнатура: 30793

 Микрорайониране на лозарството в България, 2011

Анотация: Ново начало в микрорайонирането е поставено през 1997 г. с изпълнение на първия етап от Проекта за микрорайониране на лозарския потенциал на страната (финансиран съвместно от МЗГАР, UNDP към ООН, френското Министерство на земеделието и Сдружението на производителите и търговците на вина и спиртни напитки). Проектът приключва с изготвяне на материали за пет пилотни обекта: Перущица, Карлово, Крамолин (Сухиндол) , Драгоево (Велики Преслав) и Славянци. С Проекта по микрорайониране на лозарския потенциал е поставена основната схема за преструктуриране на българското лозарство. Резултатите от Проекта са в тясна зависимост с промените, които се налага да се извършат в българското законодателство. Предвижда се дейностите по микрорайонирането да се институционализират и да се превърнат в задължителна работа, предхождаща взимането на всяко важно решение в лозарството. Вторият етап от проекта може да продължи в следните насоки: прилагане на така разработената схема върху вече проучени площи, определяне и разработване на пилотни обекти в други лозарски райони, предприемане на действия по институционализиране на дейностите по микрорайонирането на лозарския потенциал в България. 

Предметни рубрики: лозарство – микрорайониране – България ; райониране

 

 

 

 

Сигнатура: 30811

 Христова, Моника Кубратова. Сдружения за напояване, 2002

Анотация: Целите на тази публикация са да изясни същността и особеностите на сдруженията за напояване като основна организационна форма в управлението на напояването на ниво напоителна система; да акцентира вниманието на някои нерешени със Закона за сдруженията за напояване проблеми; да помогне при иднетифицирането на ползите от създаването на сдруженията за напояване.

Предметни рубрики: напояване - сдружения

 

 

 

Сигнатура: 30810

 Венев, Иван и др. Как да съветваме фермерите : Методическо помагало, 2004

Предметни рубрики: фермерство – ръководства ; земеделие - съветническа дейност ; консултантска дейност ; информационно брокерство

 

 

 

Сигнатура: 30809

 Върлев, Иван. Потенциал, ефективност и риск при отглеждане на царевицата в България, 2008

Предметни рубрики: царевица - научни изследвания – България ; земеделие - опитни станции

 

 

 

Сигнатура: 30808

 Проблеми на собствеността и ползването на земеделската земя в България, 2006

Анотация: Книгата се състои от три глави. В първата глава читателите ще намерят оценка на проблемите на земевладеенето и земеползването и насоки за уедряване на собствеността и ползването на земеделските земи, както и възможности за подобряване на информацията за земята и усъвършенстване дейността на институциите, които се занимават с нея. Във втората глава се разглеждат проблеми, свързани с покупко-продажбата, арендуването и наемането на земеделска земя в България след Освобождението до началото на колективизацията на земеделската земя и в предприсъединителния период на страната към ЕС, както и в страните членки на ЕС. Очертават се фактори, които съдействат за активизиране или задържане на пазара на земя и очакваните изменения в него. Трета глава е посветена на състоянието, характера, недостатъците и насоките за усъвършенстване на нормативната и законова уредба, касаеща поземлените отношения.

Предметни рубрики: земеделски земи – ползване – България - нормативни документи

 

Област на знанието: Езикознание. Художествена литература

 

 

Сигнатура: 30823

 Благодатната земя на Казахстан : Предания и легенди за Баянаул, 2010

Анотация: Сборник, представящ богатата фолклорна култура на необятната казахска степ. Всяка легенда и предание, всеки вариант е словесна перла от небесния наниз на бог Тенгри в тези земи.(Н. Ников).

Предметни рубрики: казахска литература – легенди

 

 

 

Сигнатура: 30821

 Миндов, Димитър Колев. Хроники из живота на зооинженера : Роман в две части, 2003

Предметни рубрики: селско стопанство – дейци - спомени