Област на знанието: Органична химия

 

 

Сигнатура: 30768

 

Марков, Петър. Строеж и реакционна способност на органични съединения в основно и електронно възбудено състояние, 2005

 

Анотация: В книгата са разгледани, от единна гледна точка, въпроси относно строежа и реакционната способност на органични молекули, както и тяхната взаимна обусловеност. Доколкото проблемът е основен за химията въобще и в частност за органичната химия, изложението няма претенцията за изчерпателност. Основна особеност е опитът да бъдат представени в систематична форма и теоретичните предпоставки, позволяващи съвременна интерпретация на разглеждания въпрос.

 

Област на знанието: Опазване на природата

 

 

Сигнатура:30776

 

Георгиев, Георги. Природа под закрила : Националните паркове и природните паркове и резерватите в България, 2010

 

Анотация: В книгата се разглежда възникването и развитието на различните категории защитени територии в отделни страни и континенти, както и международното сътрудничество в това отношение. Дефинирани са основните понятия, които се използват във връзка с опазването на биоразнообразието, класифицирани са защитените територии и е обяснено тяхното устройство и стопанисване. Отделено е специално внимание на организираното природозащитно движение и на създаването на мрежа от защитни територии в България. Направен е преглед на състоянието на мрежата от национални и природни паркове и резервати у нас. Описана е природата в тях и са очертани проблемите на стопанисването им. Написана увлекателно и достъпно, богато илюстрирана с цветни снимки, книгата е интересна за най-широк кръг читатели и спомага за екологичното възпитание на подрастващите.

  

 

 

 

Сигнатура: 502.7/Ч Б 581/II 3329

 

Бозайниците, важни за опазване в България, 2007

 

Анотация: Представянето на българските бозайници от европейско и световно значение за опазване на биоразнообразието е в основата на създаването на тази книга. Тя е структурирана в две основни части - обща и специална. Общата част представя характеристиката на бозайниците и запознава читателите подробно с полевите методи за изучаване и разпознаване на бозайници. Отделя се значително внимание и на историческите аспекти на формиране на фауната - интересен разказ за появата и разпространението на различните групи бозайници на територията на България. В тази част е представена и съвременната фауна на бозайниците у нас с описание на техния видов състав, видово богатство и природозащитен статус. Въведени и разяснени са основни природозащитни понятия. Общата част завършва с описание на зоогеографските особености, разпространението и териториалната фаунистична диференциация на съвременните бозайници. След подробна характеристика на бозайната фауна по зоогеографски райони авторите предлагат и регионални оценки на природозащитното й състояние в България. Втората част на книгата представя серия от очерци за консервационно значимите бозайници на България. Това са онези видове, които определят състоянието на нашите екосистеми и са защитени по силата на международни споразумения или от националното ни законодателство. Книгата отделя голямо внимание именно на консервационно значимите бозайници, защото тяхното опазване има по-широко природозащитно послание. С интереса, който предизвикват, бозайниците са най-добрите посланици на идеята за цялостна защита на изчезващата дива природа. За да се постигне реалното опазване на видовете и природата като цяло, е необходимо да се прилагат разнообразни и най-важното, комплексни природозащитни стратегии. Това изисква приемане на национална политика за природосъобразно управление на обработваемите земи, пасищата, горите, водоемите, дивеча, рибата, лечебните и декоративните растения. Представената в настоящата книга информация за консервационно значимите бозайници ще позволи на хората, вземащи решения, на политиците и на учените да предприемат ясно насочени действия за запазване на разнообразието от бозайници в България. Описвайки в детайли най-застрашените и интересни видове, за чието съхраняване страната ни носи отговорност и в международен план, давайки идея за необходимите мерки за защита, тази книга осигурява и база са сравнение и измерване на успеха на бъдещите природозащитни мерки. 

  

Област на знанието: Екология

 

 

Сигнатура: 30760  

 

Богоев, Валентин и др. Ocнoви нa екoлoгиятa, 2009

 

Анотация: Учебникът Ocнoви нa екoлoгиятa е пpеднaзнaчен зa cтуденти, млaди нaучни paбoтници, cпециaлиcти, екcпеpти, пpепoдaвaтели и дoктopaнти, кaктo и зa вcички кoитo cе интеpеcувaт oт cъвpеменнaтa екoлoгия и желaят дa paзшиpят и зaдълбoчaт знaниятa cи зa нея. Toй е и дoбpa метoдoлoгичнa ocнoвa зa вcички пpиpoдoзaщитници и любители нa пpиpoдaтa, aнгaжиpaни c въпpocите нa oкoлнaтa cpедa и нейнoтo oпaзвaне. 

 

Област на знанието:  Болести и вредители по растенията

 

 

Сигнатура: II 3328

 

Харизанов, Ангел и др. Биологична растителна защита, 2010

 

Анотация: В учебника са разгледани екологичните основи на биологичния контрол, природното(естественото) регулиране на плътността на вредителите, механизмите на това регулиране, както и методи в биологичната растителна защита извън използването на биоагенти. Представени са причинители на болести по вредните насекоми и акари, като естествени регулатори на тяхната плътност; основите на биологична растителна защита срещу болестите, микроорганизми (антагонисти на фитопатогени, бактериоифаги и др.); паразитоиди и хищници като естествени регулатори на плътността на вредни насекоми и акари, а така също и биологично регулиране на плевели. Разгледани са и микробиологични продукти срещу вредители на растенията и факторите, определящи ефикастността им.

 

 

 

Сигнатура: 30761

 

Станчева, Йорданка. Растителна защита Т.2: Болести и неприятели по зеленчуковите култури, 2009

 

Анотация: Книгата съдържа богата информация за вредителите - болести и неприятели по зеленчуковите култури. Разгледани са голям брой вредители - техните биологични особености и екологични изисквания, както и възможният комплекс от мерки за контрол.

 

 

 

Сигнатура: 632/Ч К 924/30762

 

Кръстева, Любомила и др. Растителна защита в таблици и схеми, [2010?]

 

Анотация: В настоящия справочник са представени растителнозащитните препарати, разрешени за употреба, в дозите и сроковете за приложение при съответните култури и най-подходящи за вредителя.

  

 

 

Сигнатура: 30770

 

Харизанов, Ангел Филипов и др.Биологична борба срещу неприятелите по културните растения, 1996

 

Анотация: Целта на курса по биологична борба е изучаването на основите на биологичната борба чрез познаване процесите на природното и биологичното регулиране, чрез използване на ентоморфаги и акарофаги, патогенни микроорганизми и продукти от жизнената им дейност, на биологичноактивни вещества и на някои биофизични и биохимични възможности.

  

 

 

Сигнатура: 30771

 

Станчева, Йорданка. Растителна защита : Т. 1. Болести и неприятели по трайните насаждения, 2009

 

Анотация: Проф. д.с. н. Йорданка Станчева е преподавател в Лесотехнически университет -София. Научните й интереси са насочени в областта на растителната защита, селекцията на устойчиви сортове, биологичното земеделие и агролесовъдството. Публикувала е 36 монографии и книги и над 300 научни статии, значителна част от които са отпечатани в чужбина. чигата ?Болести и неприятели по трайните насаждения? от проф. д.с.н. Йорданка Станчева съдържа богата информация за вредителите по овощните дървета, лозата и ягодоплодните култури. Опазването на трайните насаждения от тях представлява съществена част от технологията на отглеждането им. Описани са болестите и неприятелите, специфични за отделните видове растения, техните причинители и мерките за предпазване с агротехнически средства, а при необходимост -чрез химични препарати (фунгициди и инсектициди). Интерес представляват и данните относно устойчивостта или толерантността на голяма част от широко разпространените сортове овощни култури към болести. Поради огромния материал, който е включен в книгата, е направен опит за обобщаване на базата на систематичната принадлежност на отделните видове вредители. Много ценен е указателят, в който ще намерите информация за видовете вредители. 

  

 

 

Сигнатура: 632/Ч Д 789/30772

 

 

Допълнение към Списък на разрешените за предлагане на пазара и употреба продукти за растителна защита, регистрираните торове, подобрители на почвата и хранителни среди, май 2010

 

 

 

 

Сигнатура: 632/Ч Т 422/30773

 

Ташева, Мария и др. Справочник за борба с вредните гризачи, 2000

 

Анотация: Целта на настоящата книга е да даде основни познания за вредните гризачи, разпространени в България, и съвременните методи за борба с тях в селското стопанство, в складовете, в бита. Представени са разрешените за употреба у нас родентициди с техните предимства и недостатъци по отношение на ефективността и безопастността им. В настоящата редакция са включени нови данни за токсичното действие на острите родентициди и нови приложения на съществуващите антикоагуланти родентициди. Добавен е раздел за фумигантите, поради тяхното приложение в борбата с вредителите в складовете за съхранение на зърно и други хранителни продукти.

  

 

 

Сигнатура: 30777

 

Станчева, Йорданка. Семеннопреносими фитопатогени, 2010

 

Анотация: В книгата Ceмeннoпрeнocими фитoпатoгeни cа oбoбщeни cъврeмeннитe знания в oблаcтта на ceмeнната патoлoгия, чиятo ocнoвна цeл e да cнабди зeмeдeлиeтo c автeнтичeн, виcoкoкачecтвeн и здрав пoceвeн матeриал. Книгата щe бъдe нeoбxoдима и пoлeзна за cпeциалиcтитe oт cиcтeмата на Hациoналната cлужба за раcтитeлна защита, Изпълнитeлната агeнция пo coртoизпитванe, апрoбация и ceмeкoнтрoл, Hациoналната cлужба за cъвeти в зeмeдeлиeтo, търгoвцитe на пecтициди, фeрмeритe, за cтудeнтитe в агрoнoмичecкитe факултeти, кактo и за вcички читатeли, кoитo прoявяват интeрec към въпрocитe на зeмeдeлиeтo.

  

Област на знанието: Говедовъдство

 

 

Сигнатура: 30763

 

Владов, Митко. Месодайно говедовъдство, 2008

 

Съдържание: Произход и одомашняване на говедата. Екстериор и конструкция. Месна продуктивност. Фактори, влияещи върху месната продуктивност. Породи говеда. Изграждане на помещения за отглеждане на говеда. Грижи за хигиената на животните и профилактични мероприятия в говедовъдните ферми. Размножаване на говедата. Бременност при кравите. Патология на бременността. Раждане при говедата. Безплодие при говедата. Болести при говедата. Хранене на говедата. Особености при храненето на различните категории говеда. Клане на говеда, кланична обработка и окачествяване на труповете по скалата (S) EUROP.

 

Област на знанието: Земеделие

 

 

Сигнатура: 30764

 

Молисън, Бил. Въведение в пермакултурата, 2009

 

Анотация: Пермакултурата е подход за проектиране на човешка жизнена среда и трайни земеделски системи, които имитират връзките, срещащи се в естествените екосистеми. Този подход е разработен и представен в поредица от публикации от австралиеца Бил Молисън и сътрудниците му през 70-те години на миналия век. Неговото желание да се даде алтернатива на намиращите все по-широка употреба разрушителни промишлено-земеделски методи го довежда до разработването на методика за създаване на устойчиви земеделски системи, които наподобяват по своята структура тези в природата. 

 

 

 

Сигнатура: 30778

 

Калинина, Ирина. Жива земя. Тайните на органичното земеделие, 2010

 

Анотация: B нaчaлото нa новия овощapcко-гpaдинapcки ceзон, товa e нaй-aктуaлнaтa тeмa в caйтовeтe и фоpумитe нa гpaдинapитe! Дa пpeвъpнeш двоpa или зeлeнчуковaтa cи гpaдинa в източник нa paдоcт, почивaйки, и дa получиш богaтa peколтa e мeчтaтa нa вceки, но peaлно ли e товa? Знaeщитe xоpa кaзвaт - изxод имa. И имeто му e aгpотexникa нa пpиpодното оpгaнично зeмeдeлиe. Oкaзвa ce, чe e възможно, кaто ce използвaт пpоcтитe мeтоди нa тaзи aгpотexникa, дa увeличитe peколтaтa в двоpно cи мяcто 2-3 пъти, дa нaмaлитe тpудоeмкоcттa нa paботaтa до 3-4 пъти, дa обecпeчитe eкологичнaтa чиcтотa нa peколтaтa, дa повишитe плодоpодиeто нa почвaтa бeз вcякaкaвa xимия. Дeвизът нa оpгaничното зeмeдeлиe e: вcичко, коeто пpaвим в cвоятa зeлeнчуковa гpaдинa, тpябвa дa бъдe нaучно обоcновaно, доcтъпно, дa нe изиcквa тpудови зaгуби. B оcновaтa му ca: пpaвилнaтa гpижa зa зeмятa пpи минимaлно уcилиe, ecтecтвeнитe мeтоди зa повишaвaнe нa плодоpодиeто, peдувaнeто нa pacтeниятa, гpaмотният подбоp нa cъceди-pacтeния. Автоpът пpeдcтaвя вcички cъщecтвувaщи днec нaчини зa paботa в облacттa нa нeтpудоeмкото, но виcокодобивното гpaдинapcтво: - кaк дa ce подготовят ceмeнaтa и дa ce отглeждa paзcaдa; - кaк и c кaкво пpaвилно дa ce нaтоpявa зeмятa; - по кaкъв нaчин дa ce подготвят лexитe и дa ce оcъщecтвявa eфeктивно нaпоявaнeто. 

 

Област на знанието: Птицевъдство

 

 

Сигнатура:  30765

 

Белоречков, Димитър. Хуманното отношение при отглеждане на пилета бройлери, 2011

 

Анотация: Направен е преглед на факторите, които влияят върху условията за хуманно отношение към птиците, като е дадена и подробна информация за ефектите на плътността, гъстотата, светлинния режим, качеството на постелята и качеството на въздуха (амоняк, въглероден диоксид, влага, прах). Освен товаса рагледани и основните здравни последици от лошите условия за хуманно отношение към птиците, като контактен дерматит, метаболитни, мускулни и скелетни увреждания. Показани са начините на оценка на фермата за хуманното отношение към животните, чрез физиологични и поведенчески индикатори. Включени са показатели, посочени в Европейски общ индекс за благополучието, в т.ч. и продуктивни качества, за са се проверява и сравнява хуманното отношение към пилета, отглеждани в различни стопанства. 

 

 

 

Сигнатура: 30775

 

Рангелов, Ангел и др. Интензивно и свободно отглеждане на пуйки, кокошки и бройлери за яйца и месо, 2010

 

Анотация: Птицевъдството в България в миналото беше отрасъл с голямо стопанско значение. Започнало развитието си след Освобождението, птицевъдството зае между двете световни войни водещо място в износа на страната. В експортната листа износът на яйца заемаше второ място след тютюна, а на птиче месо - пето място. За развитието на птицевъдството е спомогнал много вносът на високопродуктивни птици от породите Легхорн, Яребична италианска минорка, Плимутрок, Родайланд и други. До началото на Втората световна война функционираха над 110 частни и кооперативни фирми, които осъществяваха вътрешната и външната търговия с птичи продукти. Създадоха се и над 300 малки люпилни с капацитет над 800 000 яйца. Нашите специалисти започнаха усилена работа за подобряване на породния състав и за създаване на нови породи кокошки. Сега се правят някакви опити да се възстановят животновъдството и птицевъдството. Възвръща се интересът в някои бъдещи фермери и птицевъди към отглеждане на различни видове домашни птици и създаване на нови люпилни. Авторите на настоящата книга ще бъдат удовлетворени, ако са успели да дадат съвети на птицевъдите по интересуващите ги въпроси, свързани с птицевъдството. 

  

Област на знанието: Туризъм

 

 

Сигнатура: 30766

 

Тончев, Цветан и др. Планиране и развитие на туризма, 2006

 

Анотация: В изданието се отделя голямо внимание на дейността на международните туристически организации и сдружения, на практиката и опита на наши туристически предприятия и организации в областта на планирането и стратегиите за оперативно и перспективно развитие, мениджмънта и маркетинга, организациите и технологиите за създаване и развитие на туристическия продукт и отделните предприятия.

 

 

 

 

Сигнатура: 30774

 

Винен туризъм : Традиция и съвременност : [Сборник], 2009

 

Анотация: Настоящото издание е посветено на винения туризъм като основна съвременна алтернативна форма на туризъм. Представените теоретико-приложни разработки, добри практики и пътеписи са дело на изявени и признати професионалисти в теорията и практиката на българския туризъм, винипроизводството, сомелиерството, застраховането и медицината. 

 

Област на знанието: Млекарство

 

 

Сигнатура: 30767

 

Кожев, Ангел и др. Овче, козе и биволско мляко и продукти от тях, 2010

 

Анотация: Овчето, козето и биволското мляко спадат към групата на т.н. мини-млека. Това се дължи на факта, че обемът на тяхното производство в световен мащаб в сравнение с обема на произвежданото краве мляко, е сравнително малък. За България получаването и преработката на овче, козе и биволско мляко е имало и вероятно и в бъдеще ще има икономическо значение. Търсенето на продукти от тези млека, както и нашия, така и на външния пазар непрекъснато се увеличава и то на доста по-високи цени, в сравнение с цените на продуктите от краве мляко. Настоящото ръководство има за цел да даде допълнителни знания на млекопроизводителите и млекопреработвателите за състава и свойствата на тези три вида млека и технологиите на произвежданите от тях млечни продукти. 

 

 

 

Сигнатура: I 2089

 

Бялата магия или всичко за млякото, 1999

 

 

  

Област на знанието: Пчеларство

 

 

Сигнатура: 30769

 

Алтернативна борба с вароатозата, [2005?]

 

Анотация: В много райони на Европа паразитът Вароа якобсони разви резистентност към различните конвенционални акарициди. Алтернативни субстанции като органични киселини и етерични масла са подходящи като техни заместители, като риска за създаване на резистенция е доста по-малък. Тъй като те са естествени и не са токсични, тяхното приложение не влошава качеството на пчелните продукти. Използването на алтернативните субстанции е успешно обаче само ако те се използват съгласно разглежданата схема за борбата против паразита. 

  

Област на знанието:  Рибовъдство

 

 

Сигнатура: 30779

 

Хубенова, Таня и др. Отглеждане на есетрови риби, 2010

 

Анотация: От 24 вида есетри, съществуващи в наши дни, само от 3 се добива хайвер.  Моруната е проходна риба, най-голямата от семейството на есетрите, като има и екземпляри, които достигат над 1 тон. Рибата е с среща рядко и годишно се ловят около 120. Хайверът в моруната понякога съставлява 15 процента от теглото й и на цвят може да бъде от светлосив до тъмносив. Зърната са големи до 2,5 мм в диаметър, и не трябва да се съхраняват близо до продукти със силен мирис, тъй като бързо се пропиват от него. По правило се разфасова в кутии със сини капаци. Руската есетра се среща по-често от моруната. Използва издължената си муцуна, за да засмуква растения и малки организми от дъното на морето. Цветът на хайвера варира от много тъмносиво до черно с лек златист оттенък. Отличава се с единствен по рода си вкус на лешници. Обикновено се разфасова в кутии с жълти капаци. Пъстругата има извита нагоре муцуна и характерни люспи. Цветът на хайвера може да бъде от светло- до тъмносив. Зрънцата са малки и прочути със своя типичен вкус и мирис. Разфасова се в кутии с червени капаци. Трябва да споменем и хайвера от чига, който в миналото се радвал на голяма почит сред руските императори заради малките си златисти зрънца. Чигата обаче е застрашен вид и много рядко може да се намери такъв хайвер. Съществува и т.нар. златен хайвер, но на практика той е резултат от генна мутация, защото се добива от моруната албинос. Познавачите твърдят, че единственото му достойнство освен редкостта на рибата е невероятният златистокехлибарен цвят. Той е най-скъпият хайвер, с деликатен орехов привкус. Рибите, от които се добива златният хайвер, наближават стогодишна възраст и казват, че на света няма нищо по-вкусно от него. Нито пък по-скъпо. В Иран го разфасоват в кутии от чисто злато с проба 995 карата и струва около 2500 долара за 100 грама. За сравнение: средната цена на килограм черен хайвер на западния пазар не надвишава 600 долара. Това е съвсем разбираемо, като имаме предвид, че на земята едва ли са останали много такива златни риби. Според статистиката за една година в Европа се търгуват не повече от 10 кг, а цената може да достигне до 25 000 долара. 

  

Област на знанието: Медицински растения

 

 

Сигнатура: 30789

 

Денев, Деню. Отглеждане на билки [2004?]

 

Анотация: Целта на настоящата книга е да запознае читателя с основните положения при отглеждането на някои нашенски билки, чиито естествени находища не са големи в сравнение с тяхното търсене или пък върху събирането им е наложена забрана. Така че културното им отглеждане може да донесе значителна стопанска изгода. Освен това книгата предлага и информация за събирането и сушенето на билките, както и списък на фирми, изкупуващи готова продукция. 

 

Труд. Пазар на труда

 

Transform-v-truda_fin copy

 

Сигнатура: 30790

 

Трансформациите в труда: Социална сигурност и социален диалог, 2009

 

Анотация: Настоящата публикация съдържа главно резултати от изследвания, осъществени в рамките на  проекта CAPRIGHT – „Ресурси, права и възможности”  (6-та Рамкова Програма на ЕС), както и други изследвания и дискусии за ролята на социалния диалог и гражданското общество в търсенето на социалните устои на Европейския съюз, представени на проведената международна конференция в София през март 2009 г. Авторите на текстовете, които са от осем от 14-те страни, участнички в проекта. представят нови теоретични концепции, методи и подходи, както и конкретни резултати от научни изследвания за промените в сферата на труда и в социалната сигурност, както и предизвикателствата пред социалния диалог и гражданското общество в отделните страни и в ЕС. Една от основните цели е изграждането на иновативна теоретична рамка на базата на едно ново разбиране за взаимоотношението между пазарите на труда, заетостта и режимите на благосъстоянието. Публикацията е интересна и полезна за широк кръг изследователи, университетски преподаватели и студенти, както и за представителите на социалните партньори, неправителствените организации и за всички, които се интересуват от настоящето и бъдещето на света на труда и ЕС. 

  

Финанси

 

Основи на финансите

 

Сигнатура: 30780

 

Николова, Надежда. Основи на финансите, 2009

 

Анотация: Настоящият курс обхваща широк кръг познания с фундаментален и практикоприложен характер от областта на теорията на парите и кредита, банковото дело, публичните финанси, международните финанси, застраховането, социалното и здравното осигуряване. Целта е усвояването на понятийния апарат на финансите като наука за управлението на парите (капитала) и да подготви читателя за изучаване на широк кръг литература с финансова тематика; да обясни принципите на конструиране на специфичния форнмулен инструментариум и помощните графични изображения и да култивира умения за тяхното използване при решаване на конкретни практически финансови задачи, съпътстващи осъществяването на депозитни, кредитни, доверителни и валутни операции, операции с ценни книжа (акции, облигации). Основи на финансите може да бъде използвана с успех не само при подготовката на студенти, но би била полезна и на множеството специалисти и мениджъри в банковия, публичния и реалния сектори на икономиката. 

  

 

Сигнатура: 30781

 

Завадска, Зофя и др. Банково дело : Базов курс, 2004

 

Анотация: Книгата представлява интересен, съвременен и доста  пълен учебник по банково дело, който може да се ползва от студенти в бакалавърската и магистърска степен, а също от специалсти в банковата система. В книгата са включени практически всички основни теми на един добър курс по банково дело. Логическата конструкция на курса е добре изградена, материалът е изложен разбираемо, с необходимата задълбоченост. Книгата съдържа и въпроси, които невинаги се преподават у нас, но са важни и интересни. Това се отнася, например, за банковия маркетинг, банковия риск и неговото управление и др. 

  

 

Методически и приложни аспекти на анализа на финансовото състояние

 

Сигнатура: 30782

 

Колева, Росица. Методически и приложни аспекти на анализа на финансовото състояние, 2009

 

Анотация: Книгата е насочена към всеки, който иска да: използва по практичен начин годишния отчет на дадено предприятие; сравни предприятието с конкурентите; оцени финансовото здраве на търговски партньор;
 прецени кредитоспособността на клиент;
 разбере кои са алтернативни начини за оцеляване на предприятието. Разгледани са теоретическите постановки и практически са установени показателите за оценка на финансовото състояние, за структурен анализ на актива и пасива на баланса, за анализ на платежоспособността и финансовата устойчивост. Извършен е анализ на текущите активи по отношение на тяхната динамика и структура, ликвидност и обращаемост. Представена е методика за анализ на рентабилността на капитала, на активите, на приходите. Очертани са особеностите на анализа на кредитоспособността, както и на паричните потоци. Във всички направления на анализа в достъпни форми са изведени резултатите от направените изчисления, формулирани са изводи, оценки и препоръки за по-нататъшно подобряване на финансовото състояние. Книгата е полезна и за фирмения мениджмънт при анализ на възможностите за ефективно функциониране на бизнеса. 

  

 

Анализ на финансовите отчети

Сигнатура: 30784

 

Михайлов, Михаил и др. Анализ на финансовите отчети, 2009

 

Анотация: Анализът на финансовите отчети е важен инструмент на финансовия мениджмънт на предприятието, който има за цел да изследва всички основни и най-значими характеристики на неговото финансово състояние. Отделните тематични направления на учебното пособие са структурирани по начин, който съдейства за повишаване на неговата достъпност и възприемчивост. Първоначално се разглеждат някои от базовите характеристики на анализа и неговото информационно обезпечение, след което на Вашето внимание се предлагат методически апарат и технически инструменти за аналитично изучаване на отчета за приходите и разходите, счетоводния баланс, отчета за паричните потоци, отчета за собствения капитал и приложението. Теоретичното съдържание, методическите и прагматични аспекти на учебното пособие са изложени в ясни и достъпни форми. За онагледяване на изложението са използвани фигури, таблици, несложни аналитико-математически зависимости и многобройни примери, които подпомагат процеса на познанието.
Учебното пособие е предназначено за студентите от икономическите университети, както и за тези от стопанските факултети на други университети. То може да бъде полезно и за специалисти, занимаващи се с финансов анализ на фирмата.
 

  

 

Стопански, финансов и данъчен контрол

 

Сигнатура: 30783

 

Томов,  Йордан и др. Стопански, финансов и данъчен контрол, 2007

 

Анотация: В книгата е представено едно широкообхватно разглеждане на методиките, които се използват както от органите на вътрешния, така и на външния (ревизионен и данъчен контрол, независим финансов одит и в отделни случаи и от органите на Сметната палата на Р. България) контрол. За първи път се поставят въпросите за методологическата насоченост на финансовия контрол, осъществяван върху средствата от националните фондове и тези по програмите на Европейския съюз. Това е опит за осъвременяване на финансовия контрол и неговото насочване към сближаване с европейските ценности, формиране на такава контролна информация, която ще може да се използва от собствениците на капитали, вътрешни и външни инвеститори и европейските контролни и управленски структури. 

 

Търговия

 

 

Сигнaтура: 339.13/Ч С 915/II 3330

 

[Супербрандс] Superbrands : An Insight into Some of Britain's Strongest Brands 2009-2010, 2009

 

Изданията Superbrands са своеобразна енциклопедия на най-забележителните търговски марки, известни в десетки страни по света като Библията на брандинга. Те имат широка читателска аудитория, ползват се с авторитет и доверие сред деловите кръгове, ключовите публики и потребителите, защото дават отлична представа за лидерите на националния пазар и за неговото развитие. Компаниите успешно използват книгите, за да демонстрират историята и съвременните достижения на своите брандове, те са ценен корпоративен подарък за клиенти, партньори, журналисти и инвеститори. Всяка марка, участваща в програмата Superbrands, получава две страници за презентация (Brand Case Study) в луксозното широкоформатно издание, както и възможността за брандирани обложки (Customised Covers) на книгата. Персонализираните корици са изключително ефективен начин за максимализиране на престижния Superbrand статус на марката, както и за експониране на нейния имидж и престиж. 

  

Управление и планиране

 

Организация на предприятието

Сигнaтура: 30788

 

Варамезов, Любчо. Организация на предприятието, 2009

 

Анотация: Целта на книгата е чрез систематизирано изложение читателите не само да се запознаят с теоретико-методическите основи на организацията на предприятието, но и да се формират у тях необходимите умения за самостоятелно изследване, анализ, оценка и решаване на конкретни организационни проблеми в практиката на предприятието. Книгата може да се използва както от обучаващи се, така и от специалисти, интересуващи се от организационните въпроси в предприятието. 

  

 

Основи на предприемачеството

 

Сигнaтура: 30785 

 

Кънев, Петър и др. Основи на предприемачеството, 2009

 

Анотация: Предприемачеството е един от най-важните фактори за изграждането и развитието на пазарната икономика. То е това, което движи икономическия растеж на отделната компания или страна напред, разширява границите на познатото и традиционното и разкрива нови хоризонти за бизнес. Насърчаването, стимулирането и развитието му води до появата на нови предприятия, повишаване заетостта, увеличаване трансфера на иновации,по-пълноценно използване ресурсите на предприятието и др. Съвременното предприемачество трудно може да бъде дефинирано, а още по-малко ограничено в сферата и формата си на проявление. То смело преначертава границите на съвременната глобална икономика, въпреки неблагоприятните параметри на икономическата и финансова криза, обхванала света. В ръцете на днешните предприемачи се крие бъдещия просперитет на техните компании, региони и национални икономики. 

  

Счетоводство

 

Счетоводство

Сигнатура: 30786 

 

Счетоводство, 2009

 

Книгата може да се ползва от всички, които проявяват интерес към такива въпроси като: природа на счетоводството; исторически обстоятелства, свързани с възникването и развитието му като информационна система; обща теория на счетоводството (основи на счетоводството); счетоводство на отчетно обособените структури (счетоводство на предприятията) от някои отрасли на икономиката. Моделите за отчитане на разходите и за определяне фактическата себестойност на продуктите на труда са изградени на базата на водещи и с най-голям относителен дял отрасли на материалната база (нефинансовия сектор).

  

 

 

Сигнaтура: 30791

 

Счетоводство на селското стопанство, селските кооперации и сдружения, [2010?]

 

Книгата е систематизиран курс по счетоводство на селскостопанските кооперации и сдружения.
Автори: доц. д-р Георги Герганов, доц. д-р Екатерина Аверкович, Георги Проданов, Миладин Савчев. Под научната редакция на проф. д-р на икон. науки Иван Душанов.
 

  

Митническа политика

 

Митнически контрол и митническа администрация

Сигнатура: 30787  

  

Ганчева, Зорница. Митнически контрол и митническа администрация, 2009

 

Анотация: Разширяването на международните икономически връзки между страните, както и присъединяването на страната ни към европейските структури, изисква добро познаване от страна на участниците в митническия процес субекти на митническите процедури и прилаганите митнически икономически режими. Ето защо по-високата степен на компетентност на лицата, свързани с документирането и осъществяването на външнотърговските операции от една страна улеснява дейността на митническата администрация, а от друга предпазва отделните стопански субекти от допускането на грешки.